O mnie

Nazywam się Zyta Machnicka i wierzę, że każdą firmę stać na bycie lepszym pracodawcą. Codziennie mam na to nowe dowody, o czym możesz przeczytać m.in. w książce “Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi“, która pojawiła się na rynku nakładem Wydawnictwa Onepress. Jestem bardo dumna, że książka ta otrzymała nominację Economicus 2020 – w największym konkursie dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na polskim rynku wydawniczym, organizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna. Ja sama natomiast zostałam uznana za „Osobowość EB 2019 Roku” przez jury Employer Branding Stars oraz czterokrotnie wyróżniona przez Fundację Pro Progressio tytułem „Tygrysa Biznesu” – za działania w latach 2018, 2019, 2020 i 2021.

Co konkretnie robię dziś?
Na co dzień przede wszystkim działam w hubie edukacyjnym Lightness – jako jego szefowa, główny człowiek od strategii i trenerka. Współpracuję z firmami, które chcą: więcej zatrudniać, szybciej rekrutować, mocniej angażować i przede wszystkim lepiej komunikować się z kandydatami i pracownikami. Dzieje się to podczas spotkań warsztatowych, wystąpień, eksperckich sesji inspiracyjnych i konsultacji (wszystko w wersji online lub offline). Mają one jeden główny cel: wyposażyć moich rozmówców w konkretne rozwiązania z zakresu candidate experience i employee experience (po ludzku: ułatwiające rekrutację oraz codzienną komunikację z kandydatami i pracownikami), które można wdrożyć od już. Takich projektów mam już za sobą ponad 200.

Co już zrobiłam, a co ma wpływ na to moje “teraz”?
Jestem dumną legniczanką, która od 18 lat mieszka w Krakowie, a od 17 lat pracuje zawodowo – właściwie w całej Polsce. W tym czasie dobrze poznałam potrzeby kandydatów, pracowników i pracodawców: rekrutowałam dla Klientów wewnętrznych i zewnętrznych, współtworzyłam od podstaw agencję rekrutacyjną, prowadziłam zespoły rekrutacyjne, projektowałam strony internetowe i portale pracy z funkcją ATS oraz kierowałam działaniami marketingowymi dla 4 firm HR. Własną działalność szkoleniowo-konsultingową z zakresu employer brandingu prowadzę od  2011 roku.

Wymyśliłam i przez ponad 8 lat współorganizowałam pierwsze w Polsce Studia Podyplomowe Employer Branding na AGH w Krakowie. Współtworzyłam też inny wyjątkowy projekt na AGH: Trendwatching & Future Studies. W połowie 2021 r. postanowiłam pójść dalej i przekazałam edukacyjną pałeczkę kolejnym osobom. Nadal spotkasz mnie więc na tych kierunkach w kadrze wykładowej, resztę natomiast wspieram już tylko i aż dobrym słowem :).
AGH nie jest jednak jedyną uczelnią, z którą współpracuję. Obecnie wykładam także na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w ramach MBA HR. Współpracuję także z warszawską SWPS.

Ponad 8 lat temu zainicjowałam i współorganizuję do teraz #ebmasters – ogólnopolską społeczność praktyków i pasjonatów employer brandingu, w ramach której zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt otwartych eventów w 7 miastach w Polsce. I wraz z ciągle rosnącą wspaniałą Ekipą EB-owych Wilków otwieramy coraz to nowe osoby i firmy na potencjał autentycznego employer brandingu.

Spotkasz mnie też na konferencjach branżowych oraz w jury najważniejszych ogólnopolskich konkursów z zakresu EB i HR (byłam i/lub jestem jurorką m.in. w EB Kreator, HR Dream Team, EBstars, Bohaterowie HR oraz Best Benefits Strategy).

Z wykształcenia jestem socjolożką i specem od multimediów, a z zamiłowania – pasjonatką wędrówek górskich (a ostatnio też amatorką biegania), wielbicielką ludzi, sprytnego słowotwórstwa i sztuki ulicy. Od ponad 4 lat jestem też miłośniczką króli, szczególnie tych potrzebujących adopcji i mam pod swoją bezklatkową opieką już cztery takie uszate huncwoty.

Zapraszam Cię do czytania mojego bloga. Tu parę słów o jego genezie.

Jeżeli chcesz pogadać o współpracy, w sprawach pilnych zadzwoń: 505 813 689 lub wyślij SMS,
a w tych mniej pilnych napisz do mnie na: zyta@lightness.pl.

Możesz mnie też łapać na LinkedIn, FacebookuTwitterze i Instagramie. Jeśli tam jesteś, odezwij się do mnie śmiało :)